Kasım Ayı Enflasyonu Açıklandı

Kasım Ayı Enflasyonu Açıklandı

Tüm piyasalar tarafından beklenen Kasım ayı enflasyon rakamları açıklandı. Açıklanan rakamlar sonrası yıllık enflasyonda ilk defa düşüş yaşandığı görüldü.

Milyonlarca çalışanın beklediği Kasım ayı enflasyon verileriyle ilgili yeni gelişme yaşandı.TÜİK tarafından bugün Kasım ayı enflasyonu açıklandı. Açıklanan veriler kapsamında tüketici fiyat endeksi Kasım ayında aylık olarak yüzde 2.88 oranında yükselirken, yıllık oranda ise yüzde 84,39 oranında yükseldi.

Açıklanan veri kapsamında ise hem memur hem de emekliler için 5 aylık zam oranı netleşmiş oldu. Ayrıca Ocak ayında asgari ücrete gelen zam için de sınır olarak kabul edilecek olan enflasyon oranları için de yeni tahminler geldi.

Memur ve Emekli Zammı Netleşti

enflasyon.jpg

Türkiye istatistik Kurumu tarafından Kasım ayı enflasyon oranı bugün açıklandı. Enflasyon rakamları Kasım ayında aylık bazda yüzde 2.88 oranında artarken, yıllık bazda yüzde 84,39 olarak açıklandı. Açıklanan veriler kapsamında ilk dört ay için memur ve emekliler için zam oranı kesinleşti.

Gelen veriler kapsamında memur ve memur emeklileri yüzde 11,84, SSK ve Bağ-Kurlular da yüzde 10,84 oranında zammı kesinleştirmişti. Kasım ayı enflasyon oranına göre 5 aylık memur ve memur emeklisi maaşına yüzde 15,11 zam geleceği kesinleşirken, SSK ve Bağ-Kur emeklileri için bu zam yüzde 14,04 olarak belirlendi. Fakat net zamlı maaş Aralık ayı enflasyon rakamlarının açıklanmasıyla kesinleşecek. Aralık ayı enflasyon rakamları ise 3 Ocak 2023 tarihinde açıklanacak.