Kuşların Popülasyonu Yüzde 50 azaldı

Kuşların Popülasyonu Yüzde 50 azaldı

İklim krizinin yaşanması kuş popülasyonunda da 32 yılda yüzde 50 oranında bir azalma olmasına neden oldu. Türkiye'de gerçekleştirilen Eko İklim Ekonomi...

İklim krizinin yaşanması kuş popülasyonunda da 32 yılda yüzde 50 oranında bir azalma olmasına neden oldu. Türkiye'de gerçekleştirilen Eko İklim Ekonomi ve İklim Değişikliği Zirvesi, Türkiye ve dünya genelindeki son bilgilerin alınmasını sağladı. Fuarda yaptığı açıklamalar ile dikkat çeken isimlerden bir tanesi olan  Ostim Teknik Üniversitesi Öğretim Üyesi Ekolog Prof. Dr. İlhami Kiziroğlu,  yaşanan değişimi vurguladı.

Kuş Popülasyonu Azalıyor

Türkiye'de yaşayan tüm kuş türlerinin son 32 yılda yüzde 50 oranında azaldığını belirten öğretim üyesi, Türkiye'nin büyük zenginliklere sahip bir ülke olmasına karşın yaşanan düşüşün dünya genelinde ciddi bir risk olduğunu söyledi. Açıklamalarına göre Türkiye'de 3300 farklı bitki türü bulunuyor. Biyolojik çeşitlilik özellikle göçmen kuşlar için Türkiye'yi ön plana çıkarsa da her geçen gün sayıları azalan kuşlar, ekosistem zincirindeki bozulmaların net bir şekilde görülmesini sağlıyor.

Kuş Popülasyonunda Orman Etkisi

Geçtiğimiz yıl yaşanan ve doğal hayatı doğrudan etkileyen orman yangını, göçmen kuşların Türkiye'deki rotalarının değişmesine yol açtı. Türkiye üzerinden Avrupa'ya geçiş yapan göçmen kuşlar, yaşanan olumsuzluklar nedeniyle alternatif rotalar üzerinden Avrupa geçişini yapmaya başladı. Kelaynak gibi pek çok farklı özel tür, yok olma tehdidi karşısında. Türkiye'de insani faaliyetler nedeniyle iki kuş türünün nesli ise tükendi.