Kuzey Kore: 1 Milyondan Fazla Covid Vakasından Şüpheleniyoruz

Kuzey Kore: 1 Milyondan Fazla Covid Vakasından Şüpheleniyoruz

Kuzey Kore lideri Kim Jong-un, COVID-19 vakaları ülkeyi kasıp kavuruyorken sağlık yetkililerini azarladı ve orduya ilaç dağıtımına yardım etmeleri için...

Kuzey Kore lideri Kim Jong-un, COVID-19 vakaları ülkeyi kasıp kavuruyorken sağlık yetkililerini azarladı ve orduya ilaç dağıtımına yardım etmeleri için emir verdi.

Devlet medyası, Pyongyang'da ateş nedeniyle bir milyondan fazla insanın hastalandığını söyledi. Yaklaşık 50 kişi öldü ancak bu şüpheli vakalardan kaçının COVID-19 testi pozitif çıktığı belli değil.

Kuzey Kore'nin Test Kapasitesi Sınırlı

Ülkenin sınırlı test kapasitesi sebebiyle vakaların çok az kısmının doğrulandığı söyleniyor. Vatandaşlar, aşının eksikliği ve kötü sağlık sistemi nedeniyle savunmasız kalacağını düşünüyor. Bu sebeple ülke tamamen kilitlenmiş durumda.

Devlet medyası, bu haftasonu Bay Kim'in sağlık yetkililerini ilaçların dağıtılmaması nedeniyle beceriksizlikle suçlayıp, azarladığını söyledi.

Bay Kim, ordunun tıbbi birliklerini Pyongyang'a ilaç dağıtımına yardım etmesi için yolladı. AstraZeneca geçen yıl Kuzey Kore'ye milyonlarca aşı tedarik edebiliriz diyerek teklifte bulunmuştu fakat yetkililer sınırları kapatarak COVID'i kontrol altına aldığını iddia etmişti.