McDonald's Rusya'dan Çıkacak, Satmayı Planlıyorlar!

McDonald's Rusya'dan Çıkacak, Satmayı Planlıyorlar!

Amerikan fast-food devi McDonald's Pazartesi günü yaptığı açıklamada, Rus pazarından çıkacağını ve satışını gerçekleştireceğini söyledi. Birçok...

Amerikan fast-food devi McDonald's Pazartesi günü yaptığı açıklamada, Rus pazarından çıkacağını ve satışını gerçekleştireceğini söyledi. Birçok Batılı işletme, Şubat ayından bu yana Rusya'dan çekildi.

Hatta Fransız otomobil üreticisi Renault, Rus varlıklarını Moskova'daki hükümete devrettiğini açıkladı ve ekonomik çözülmenin ilk hamlesi geldi.

Amerikan fast-food devi Mart ayında ülkedeki 850 restoranının tamamını kapatarak 62.000 kişiyi istihdam ettiğini söyledi. Ancak şirket Pazartesi günü yaptığı açıklamada bir adım daha ileri giderek, ülkedeki 30 yıldan fazladır süren operasyonlardan sonra, şirket Rusya pazarından çıkacağını açıkladı ve tüm restoranlarını satmak için süreci başlattı.

McDonald's da Gitti

"Ukrayna'daki savaşın neden olduğu insani kriz ve öngörülemeyen ortam nedeniyle, McDonalds'ın Rusya'daki işletmelerinin devamlılığı sağlanamadığı ve şirketin değerleriyle tutarlı olmadığı sonucuna vardık." denildi. Şirket tüm restoranlarını yerel bir alıcıya satmak istediğini belirtti.

Şirket, satıştan sonra restoranların artık McDonald's adını, logosunu, markasını veya menüsünü kullanamayacağını da sözlerine ekledi.