Milletvekili Seçimi Kanunu Teklifi TBMM’de!

Milletvekili Seçimi Kanunu Teklifi TBMM’de!

Milletvekili Seçimi Kanunu Teklifi AK Parti Milletvekilleri tarafından hazırlandı. Türkiye Büyük Millet Meclisi Anayasa Komisyonu’nda kabul edilen teklif,...

Milletvekili Seçimi Kanunu Teklifi AK Parti Milletvekilleri tarafından hazırlandı. Türkiye Büyük Millet Meclisi Anayasa Komisyonu’nda kabul edilen teklif, bugün Meclis'e gelecek. Konu ile ilgili ilk bilgiler AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hayati Yazıcı’dan geldi. Milletvekili Seçimi Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi’nin 29 Mart'ta meclise geleceği belirtildi.

Milletvekili Seçimi Kanunu Teklifini Böyle Duyurdu

[caption id="attachment_63" align="aligncenter" width="810"]Milletvekili Seçimi Kanunu Teklifi AKP Genel Başkan Yardımcısı Hayati Yazıcı Milletvekili Seçimi Kanunu Teklifi'ni duyurdu[/caption] Başkan Yardımcısı Hayati Yazıcı, Twitter hesabından açıklama yaptı. Açıklamalarda teklifin meclise geleceğini ve görüşüleceğini söyledi. Teklif kapsamında görme engelli vatandaşlar için de düzenlemelere öngörülüyor. Buna göre engelli bireylerin tek başına oy atabilmesi adına yeni sistemler getirilecek. Böylece oyun gizli esası korunacak. Uygun oy pusulaları ile yapılacak çalışmalar engelli bireylere kolaylık sağlayacak. Başkan Yardımcısı Yazıcı, yaptığı açıklamaları ile dikkat çekti. Şimdi gözler mecliste yapılacak görüşmelerde.

Kanun Teklifinde Neler Var?

Meclise gelen kanun teklifinde oyun gizliliğine yönelik yeni planlamalar öngörülüyor. Oy verme pusulalarında kapsamlı bir değişiklik gündemde. Hür irade ile oy vermek için çalışmaların mecliste oy birliği ile kabul edilmesi bekleniyor. Önümüzdeki günlerde yapılacak görüşmelerde Milletvekili Seçimi Kanunu Teklifi için kesin karar verilecek.