Müsilaj Geri Mi Geliyor? İşte İstanbul’daki Tehlike Alarmı Veren Yerler

Müsilaj Geri Mi Geliyor? İşte İstanbul’daki Tehlike Alarmı Veren Yerler

Marmara Denizi'nde geçtiğimiz yaz itibarıyla görülen müsilaj, bu yaz yeniden yaşanabilir. işte İstanbul'da alarm veren yerlerden dikkat çeken gelişmeler. Marmara...

Marmara Denizi'nde geçtiğimiz yaz itibarıyla görülen müsilaj, bu yaz yeniden yaşanabilir. işte İstanbul'da alarm veren yerlerden dikkat çeken gelişmeler. Marmara Denizi'nde yoğun bir şekilde etkili olan müsilaj, 2021 yılının yaz dönemine damga vurmuştu. Deniz ürünlerinin tüketilmemesi, denize girilmemesi gibi pek çok farklı tedbirle vatandaşların önlem almaya çalıştığı müsilaj için ilk işaretler İstanbul'da görülmeye başlandı. İstanbul Denizi için havadan yapılan çekimlerde, özellikle açık alanlarda müsilaj oluşmaya başladığı net bir şekilde tespit görüldü. Kirliliğin kısa süre içerisinde kıyılara gelmesi bekleniyor.

İstanbul’da Müsilaj Nerelerde Var?

İstanbul'da şu an için Yenikapı ve Zeytinburnu gibi bölgelerde müsilaj ve kirlilik net bir şekilde görüntülendi. İnce ve uzun şeritler halinde görülen bu kirlilik, uzmanlar tarafından müsilaj olarak değerlendirildi. Görüntüler, 2021 yılında sıkça yer verilen müsilaj tehlikesinin yeniden oluşmaya başladığını gösterirken pek çok vatandaş kısa süre içerisinde önlem alınarak bu kirliliklerin büyümeden ortadan kaldırılmasını istedi. Uzmanlar ise özellikle dip sularında yaşanan tahribat nedeniyle benzer sorunların önümüzdeki yıllarda tekrar tekrar görülebileceğini ve denizin tam anlamıyla çevreci bir hareket ile korunmadığı takdirde kirliliğin daha da artacağını savundu.