Pamukta Mazot ve Gübre Desteği Artırıldı

Pamukta Mazot ve Gübre Desteği Artırıldı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan bugün Şanlıurfa’da toplu açılış törenine katıldı. Katıldığı törende açıklama yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan pamukta mazot ve gübre desteğinin artırıldığını duyurdu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, pamuk ve ayçiçeği üreticilerine verilecek mazot ve gübre desteği miktarlarını açıkladı. Yapılan açıklamada pamuğa verilen mazot ve gübre desteğinin dekarda 76 TL’den yüzde 257 artışla 271 TL’ye çıkarıldığı, pamukta kilogram başına düşen fark ödemesinin 1 lira 10 kuruştan 1 lira 60 kuruşa, ayçiçeğinde mazot ve gübre desteğinin dekar başına 37 TL’den yüzde 195 artışla 109 TL’ye, fark ödemesini de kilogramda 50 kuruştan 70 kuruşa yükseltiyoruz dedi.

aycicegi.jpg

Cumhurbaşkanı tarafından yapılan açıklamada:

“Bugün bir müjde de pamuk ve ayçiçeği üreticilerimize verelim. Pamuk üreticilerimizin mazot ve gübre desteğini dekarda 76 liradan yüzde 257 artışla 271 liraya çıkarıyoruz.

Küresel fiyatlardaki gelişmeleri dikkate alarak pamuk üreticilerimize kilogram başına düşen fark ödemesi desteğini 1 lira 10 kuruştan 1 lira 60 kuruşa yükseltiyoruz. Böylece kütlü pamukta toplam destekleme tutarımız kilogram 2 lira 14 kuruşa, dekar başına da 1071 liraya ulaşıyor. Yağlı ayçiçekteyse mazot ve gübre desteğini dekar başına 37 liradan yüzde 195 artışla 109 lira, fark ödemesini de kilogramda 50 kuruştan 70 kuruş seviyesine yükseltiyoruz.

Ayçiçekteki toplam destek dekarda 297 lirayı, kilogramda 1 lira 11 kuruşu buluyor. Bu yıl 2 milyon 750 bin ton kütlü pamuk ve 550 bin ton ayçiçeği üretimiyle de tüm zamanların rekorunun kırılmasını bekliyoruz. Sen üret yeter anlayışıyla çiftçilerimizi desteklemeye devam edeceğiz. Açıkladığımız destekleme fiyatlarının hayırlı olmasını diliyorum” denildi.