Rus Hükümeti Renault'nun Varlıklarını Satın Aldı!

Rus Hükümeti Renault'nun Varlıklarını Satın Aldı!

Fransız otomobil üreticisi Renault, yabancı şirketlerin Ukrayna - Rusya savaşından dolayı ülkeyi terk etmesi nedeniyle varlıklarını Rus hükümetine sattığını...

Fransız otomobil üreticisi Renault, yabancı şirketlerin Ukrayna - Rusya savaşından dolayı ülkeyi terk etmesi nedeniyle varlıklarını Rus hükümetine sattığını duyurdu.

Fransız otomobil devi, ülkenin en büyük markaları Lada ve AvtoVAZ'ın yanında piyasanın %68'ini kontrol ediyordu, ancak Rusya'nın Ukrayna'ya olan askeri müdahalesinden dolayı ülkeden çekilmesi için baskı altındaydı.

Rusya geçen yıl AvtoVAZ sayesinde yarım milyon araç satarak Renault'nun ardından en büyük ikinci araba pazarı oldu.

Bakanlıktan yapılan açıklamada, "Renault Grubu'nun Rusya'daki varlıklarının Rusya Federasyonu'na ve Moskova hükümetine devri konusunda anlaşmalar imzalandı." denildi.

Anlaşmaya göre şirket, AvtoVAZ'daki hissesini geri almak için altı yıllık bir opsiyona sahip olacak. Hatta anlaşma şirketin Moskova'daki fabrikasını da içeriyor.

Renault Bir Sembolik Ruble Karşılığında Alındı

Mali ayrıntı verilmedi ancak Rusya Sanayi ve Ticaret Bakanı Denis Manturov Nisan ayında yaptığı açıklamada, Fransız otomobil devinin Rusya'daki varlıklarını "bir sembolik ruble" karşılığında satmayı planladığını söylemişti.

Şirketin CEO'su Luca de Meo, "Bugün zor ama olması gereken bir karar aldık, Rusya'daki 45.000 çalışanımıza karşı sorumlu olduğumuz bir seçim oldu, grubumuzun performansını ve gelecekte ülkeye geri dönme ihtimalimizi de koruduk." dedi.

Moskova Belediye Başkanı Sergei Sobyanin ise Renault'nun başkentteki fabrikasını kapatmaya karar verdiğini söyledi. Sobyanin yaptığı açıklamada, "Kapatmamız gerek ama binlerce işçinin de işsiz kalmasına izin veremeyiz. Sovyet döneminden kalma Moskvich markası altında otomobil üretimine devam edecekler." dedi.

Fransız otomobil devi, 24 Şubat'tan beri Batı yaptırımlarından nasibini almış ve operasyonlarını sürdürmekte zorlanıyordu. Ukraynalı yetkililer şirkete baskı yaparak, Rusya'dan çekilene kadar araçlarının boykot edilmesi çağrısında bulunmuştu.