Sağlık Bakanı’ndan İlaç Açıklaması

Sağlık Bakanı’ndan İlaç Açıklaması

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca tarafından bugün ilaç tedariki açıklaması geldi. Yapılan açıklamada ilaç sorununun ortadan kalkacağına değinildi.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, TBMM Genel Kurulunda Bakanlığın 2023 yılı bütçesi üzerinde milletvekillerinin görüş ve eleştirilerini cevapladı. Her vatandaşın sağlığının onlara emanet olduğunu söyleyen Koca, ilaç tedariki konusunda da konuştu. Piyasada eksik olan ilaçlar olduğunu söyleyen ve inkar etmeyen Koca, gerek ilaç etken maddelerinin tedarikiyle ilgili küresel sorunu gerek ise kur farkından kaynaklı fiyatlarda sorun olduğunu söyledi. Fahrettin Koca tarafından yapılan açıklamada:

“Bir başka sorun da kur güncellemesinin dönemsel olarak yılda bir kez, şubat ayında gerçekleşmesidir. Bu tarih yaklaştıkça stok sorunları baş göstermektedir. Sorunun farkındayız ve çözümümüz var. Müsterih olunuz. Hastalarımızı biilaç bırakmayız. Sorunu en kısa sürede çözeceğiz. İlaç soran bulacak, sorun arayan bulamayacak.

Rahmetli Refik Saydam’ın ruhunu şad edecek Hıfzıssıhhayı yeniden inşa ediyoruz. Bağışıklama programımızdaki aşıların yüzde 86’sını yeni Hıfzıssıhha’da kendimiz üreteceğiz. Ayrıca suçiçeği, hepatit ve kuduz aşılarının teknoloji transferi ile üretileceği üç yeni tesis projemiz ise ihale aşamasında.” dedi.