Şanlıurfa'da DEAŞ İntihar Bombacısı Yakalandı!

Şanlıurfa'da DEAŞ İntihar Bombacısı Yakalandı!

Türk güvenlik güçleri, Pazartesi günü DEAŞ terör örgütü adına saldırı düzenlemeyi planlayan bir canlı bombayı gözaltına aldı. İçişleri Bakanlığı...

Türk güvenlik güçleri, Pazartesi günü DEAŞ terör örgütü adına saldırı düzenlemeyi planlayan bir canlı bombayı gözaltına aldı. İçişleri Bakanlığı teröristin güneydoğunun Şanlıurfa ilinde gözaltına alındığını söyledi.

Türk güvenlik güçleri son gözaltıyla birlikte 2022'nin başından bu yana ülkedeki 10 intihar saldırısını engelledi. Ocak ayında da Samsun ilinde DAEŞ'in infaz timinin bir üyesini tutukladılar.

Türkiye 2013 yılında, DEAŞ'ı terör örgütü ilan eden ilk ülkelerden biriydi. Ülke o zamandan beri terörist grup tarafından defalarca saldırıya uğradı, en az 10 canlı bomba saldırısı, 7 bombalı saldırısı ve dört silahlı saldırıda 300'den fazla kişi öldü ve yüzlerce kişi yaralandı.

Bu sebeple Türkiye, daha fazla saldırıyı önlemek için içeride ve dışarıda terörle mücadele operasyonları başlattı. Mayıs ayında eski terör liderlerinden Ebubekir el-Bağdadi'nin sağ kolu olarak tanımlanan bir DEAŞ teröristini tutuklamıştı.