Savunma Bakanlığı’ndan Mayın Açıklaması

Savunma Bakanlığı’ndan Mayın Açıklaması

Türkiye'de boğaz bölgesinde görülen mayınların ardından alarma geçen Milli Savunma Bakanlığı Türkiye'ye yönelik herhangi bir tehdidin olmadığını...

Türkiye'de boğaz bölgesinde görülen mayınların ardından alarma geçen Milli Savunma Bakanlığı Türkiye'ye yönelik herhangi bir tehdidin olmadığını söyledi. Karadeniz'de Ukrayna ile Rusya arasında yaşanan savaş nedeniyle deniz sularına konulan mayınların zincirlerinden kopması sonrası, farklı bölgelerde mayınlar görülmeye başladı. Geçtiğimiz günlerde boğazda görülen bir mayın üzerine acil durum ilan edilmişti. Savunma Bakanlığı'na bağlı birimler tarafından mayınlar etkisiz hale getirildi. Bugün gündeme gelen haberlerde çok sayıda mayının zinciri kopması nedeniyle Karadeniz Bölgesi'nde dolaşmaya başladığı belirtildi. Haberlerin gündeme gelmesinin ardından ise Milli Savunma Bakanlığı olayla ilgili basın açıklaması yaptı.

Mayınlarla İlgili Süreç Devam Ediyor

Yapılan yazılı açıklamada "Mayın tehlikesini bertaraf etmek maksadıyla, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı tarafından Romanya ve Bulgaristan Deniz Kuvvetleri dahil olmak üzere ilgili tüm kurum ve kuruluşlar ile koordineli olarak gerekli tedbirlerin alınmasına devam ediliyor. Bu konuda telaffuz edilen rakamlara çok itibar etmemek gerekir. Çünkü mevcut durum çerçevesinde sağlıklı bir rakama ulaşmak mümkün gözükmüyor" denildi.