Steve Jobs'ın ilk iPhone için planları ortaya çıktı!

Steve Jobs'ın ilk iPhone için planları ortaya çıktı!

Teknoloji devi Apple hakkında son dönemde ortaya çıkan iddialar, şirketin fiziksel bir SIM kartı yuvasına sahip olmayan, yalnızca eSIM ile uyumlu iPhone...

Teknoloji devi Apple hakkında son dönemde ortaya çıkan iddialar, şirketin fiziksel bir SIM kartı yuvasına sahip olmayan, yalnızca eSIM ile uyumlu iPhone cihazları üzerinde çalıştığını öne sürüyor. Yakın zamanda bunu bir Apple modelinde görüp görmeyeceğimiz belli değil. Fakat gelen son haberler, Steve Jobs'ın yıllar önce bunu planladığını gösterdi. 2007 yılında Apple ilk iPhone modelini piyasaya sürdü. Bizzat şirketin CEO'su Steve Jobs tarafından tanıtılan bu ürün, döneminde büyük yankı uyandırarak tüm dünyada ses getirmeyi başardı. Aynı zamanda elbette ki bir efsaneyi başlattı. Fakat söz konusu telefon ne yazık ki Jobs'ın tam olarak istediği gibi değildi.

Steve Jobs, SIM kartı yuvası olmayan bir iPhone istedi

Steve Jobs, günümüzde iPhone'lar için ortaya atılan eSIM iddialarından seneler önce, ilk akıllı telefon cihazlarında bir SIM kart yuvası olmaması için mühendislerine büyük baskı uyguladı. Yıllar sonra ortaya atılan bu iddia, Bilgisayar Tarihi Müzesi özel etkinliğinde gazetecilere röportaj veren eski iPod Başkan Yardımcısı Tony Fadell tarafından basına yansıtıldı. ilk iPhone Fadell'ın açıklamalarına göre Apple kurucusu Steve Jobs esas itibariyle GSM yerine CDMA ağıyla geliştirilmiş bir iPhone istiyordu. Böylelikle cihazlar doğrudan operatörün ağına bağlı olacak ve cihazın kasası daha az yer kaplayacaktı. Fakat ne yazık ki Apple mühendisleri bu fikri benimsemedi. Dönemi itibariyle bu fikir oldukça vizyoner görünse de insanların bunu benimsemeyeceği fikri baskın oldu ve Steve Jobs kararında geri adım attı.