Tunuslu Muhalefet Lideri Soruşturma İçin Mahkemeye Çağırıldı!

Tunuslu Muhalefet Lideri Soruşturma İçin Mahkemeye Çağırıldı!

Tunus'un Demokratik Akım Partisi Genel Başkanı Ghazi Chaouachi, Facebook sayfasında "Baro tarafından Ben Arous'taki Asliye Mahkemesi'nin sorgu yargıcına,...

Tunus'un Demokratik Akım Partisi Genel Başkanı Ghazi Chaouachi, Facebook sayfasında "Baro tarafından Ben Arous'taki Asliye Mahkemesi'nin sorgu yargıcına, kamu düzenini bozmak ve hükümetin çalışmalarına müdahale etmekle ilgili sevk edildim." diyerek duyurdu.

Demokratik Akım'ın 217 kişilik parlamento içerisinde 22 milletvekili bulunuyordu. Chaouachi, kararın Başkan Kais Saied ve Adalet Bakanı Laila Jaffal'ın talimatları sonucunda geldiğini iddia etti.

Chaouachi, kendisine yönelik yapılan suçlamalar hakkında daha fazla ayrıntı vermedi. 59 yaşındaki Chaouachi, daha önce Devlet Mülkiyet ve Emlak İşleri Bakanı olarak görev yapmış bir avukat.

Tunus Çok Sıkıntılı Bir Dönemde

Ülke, Saied'in hükümeti görevden alıp, parlamentoyu askıya aldığı ve muhalifler tarafından darbe olarak nitelendirilen bir hareketle yürütme yetkisini üstlenmesi sebebiyle, 25 Temmuz 2021 tarihinden beri bir siyasi krizin sancıları içerisinde.

Saied, Mart ayında parlamentoyu feshetti. Kuzey Afrika ülkesi Tunus, Rusya'nın Ukrayna'ya karşı devam eden savaşının ortasında ve koronavirüs pandemisinin ağırlaştırdığı ciddi bir ekonomik krizden etkileniyor.