Türkiye - ABD Stratejik Mekanizması Başladı

Türkiye - ABD Stratejik Mekanizması Başladı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve ABD Başkanı Joe Biden arasında 2021 yılında yapılan anlaşma 4 Nisan tarihi itibarıyla başladı. Türkiye ve...

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve ABD Başkanı Joe Biden arasında 2021 yılında yapılan anlaşma 4 Nisan tarihi itibarıyla başladı. Türkiye ve Amerika Birleşik Devletleri arasındaki stratejik mekanizma konusunda geçtiğimiz yıl mutabakata varılmıştı. Konu ile ilgili 2021 yılının Ekim ayında yapılan açıklamalarda iki ülke arasındaki birlikteliğin stratejik bir şekilde sürdürüleceği ifade edilmiş ve ilerleyen dönemlerde yeni bir anlaşmanın yapılacağı belirtilmişti. Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan son dakika açıklamasında ise konu ile ilgili önemli gelişmelerin yaşandığı ve 4 Nisan’da Türkiye ile ABD arasındaki stratejik ortaklığın başladığı belirtildi.

ABD’den Ankara’ya Ziyaret

Mevcut iş ortaklığı adına ABD Dışişleri Bakanlığı ve heyetinin 5 Nisan ve 6 Nisan tarihlerinde Ankara'yı ziyaret edeceği ve mevcut anlaşma kapsamında iş birliğine gidileceği ifade edildi. Bakanlık konuyla ilgili olarak "Sayın Cumhurbaşkanımız ile ABD Başkanı Biden arasında Roma'da 2021 Ekim ayında gerçekleştirilen görüşmede varılan mutabakat uyarınca, Türkiye- ABD Stratejik Mekanizması 4 Nisan 2022 tarihinde Ankara'da başlatılmıştır. Dışişleri Bakan Yardımcısı Büyükelçi Sedat Önal ve ABD Dışişleri Bakanlığı Siyasi İşler Müsteşarı Victoria Nuland'ın gerçekleştirdikleri heyetlerarası görüşmede, ekonomik ve savunma iş birliği, terörle mücadele, bölgesel ve küresel meseleler dahil olmak üzere iki ülkenin ortak çıkarlarının bulunduğu konu başlıkları gözden geçirilmiştir. Türkiye ve ABD, Ukrayna'nın egemenliğinin ve toprak bütünlüğünün korunmasına dair ortak taahhütlerini yinelemişlerdir. ABD, Türkiye'nin savaşa adil ve diplomatik bir çözüm bulunmasını kolaylaştırmak amacıyla sergilediği çabaları memnuniyetle karşılamıştır" denildi.