Türkiye Denizden 12.846 Düzensiz Göçmeni Kurtardı!

Türkiye Denizden 12.846 Düzensiz Göçmeni Kurtardı!

Türkiye sahil güvenlik birimleri, 2022'nin başından bu yana 12.846 düzensiz göçmeni kurtardı. Sahil Güvenlik Komutanlığı, Salı günü yaptığı açıklamada,...

Türkiye sahil güvenlik birimleri, 2022'nin başından bu yana 12.846 düzensiz göçmeni kurtardı. Sahil Güvenlik Komutanlığı, Salı günü yaptığı açıklamada, düzensiz göçmenleri kurtarmak için 417 operasyon gerçekleştirildiğini söyledi.

Düzensiz göçmenlerin durumu, botlarda mahsur kalan veya batan teknelere tutunan insanların görüntüleri kamu vicdanını incittiği için hâlâ hararetli bir tartışma konusu; yine de Avrupa Birliği üyeleri arasında daha fazla göçmenin kabul edilip edilmeyeceği tartışılıyor.

Türkiye Cazip Bir Geçiş Merkezi

Türkiye'nin Avrupa'ya açılan son kapı olması, onu favori bir destinasyon haline getiriyor. Dünyanın dört bir yanından gelen göçmenlerin hayallerinden yararlanan insan tacirleri, yolculukları için onlara güvensiz lastik botlar vererek insani trajedilerin önünü açıyor. Yunanistan'ın henüz tam olarak kabul edilmeyen gayri resmi bir "geri itme" politikası göçmenleri daha da tehdit ediyor.

Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği (UNHCR) tarafından hazırlanan yeni bir rapora göre, geçen yıl Akdeniz ve Atlantik rotalarını geçerek kıtaya ulaşmaya çalışan toplam 3.077 kişi hayatını kaybetti. Avrupa'ya ulaşmaya çalışan mülteciler, sığınmacılar ve diğer göçmenler arasında artan ölümlerle mücadele etmesi epey zorlaştı.

UNHCR sözcüsü Shabia Mantoo Cenevre'de gazetecilere verdiği demeçte, "Endişe verici bir şekilde yılın başından bu yana 478 kişi denizde ya öldü ya da kayboldu." dedi.