Türkiye, Finlandiya ve İsveç'in NATO'ya Girmesine Hayır Diyecek!

Türkiye, Finlandiya ve İsveç'in NATO'ya Girmesine Hayır Diyecek!

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Perşembe günü yaptığı açıklamada, Finlandiya ve İsveç'in NATO'ya girmesine "hayır" diyeceğini söyledi....

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Perşembe günü yaptığı açıklamada, Finlandiya ve İsveç'in NATO'ya girmesine "hayır" diyeceğini söyledi. Konuşma, iki ülkenin üst düzey temsilcilerinin görüşmeler için Türkiye'yi ziyaret etmesiyle geldi.

Bir grup Türk gencine konuşan Erdoğan, iki ülkeyi hatta özellikle İsveç'i, terörün odağı, terörün yuvası olmakla suçladı. Erdoğan'ın İsveç ve Finlandiya'ya itirazı Stockholm ve Helsinki'den terör örgütü PKK ve PKK'nın Suriye'deki uzantısı olan YPG'ye yapılan destekten kaynaklanıyor.

Ayrıca onları, 2016 yılındaki başarısız askeri darbe girişiminin arkasında olduğu söylenen ABD merkezli Fethullah Gülen'in takipçilerine yataklık etmekle suçluyor.

NATO'ya Girişte Her Ülkenin Oyu Önemli

Türkiye'nin onayı çok önemli çünkü askeri ittifak kararlarını oybirliği ile alıyor. Üye olan 30 ülkenin her biri kendince katılacak olanları veto edebilir.

Rusya ve Ukrayna ihtilafına ilişkin de "Rusya ve Ukrayna savaşında dengeli bir politika izlemeye devam edeceğiz." şeklinde açıklamalarda bulunan Erdoğan, Putin ya da Zelenskyy ile ilişkileri kesme gibi bir düşünceleri olmadığını da sözlerine ekledi.