Türkiye Finlandiya ve İsveç'in NATO'ya Katılmasını İstemiyor!

Türkiye Finlandiya ve İsveç'in NATO'ya Katılmasını İstemiyor!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cuma günü yaptığı açıklamada Türkiye'nin Finlandiya ve İsveç'in olası NATO üyeliğine ilişkin gelişmeleri yakından...

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cuma günü yaptığı açıklamada Türkiye'nin Finlandiya ve İsveç'in olası NATO üyeliğine ilişkin gelişmeleri yakından takip ettiğini ancak bu konuda olumlu bir fikre sahip olmadığını söyledi.

Türkiye'nin Finlandiya ve İsveç'in NATO ittifakına katılmasını olumlu karşılamayacağını söyleyerek girişimi bir hata olarak nitelendirdi.

Erdoğan, İstanbul'da Cuma namazı sonrası gazetecilere yaptığı açıklamada, "Olumlu bir görüşümüz yok. İskandinav ülkeleri terör örgütleri için bir misafirhane gibidir." dedi.

Doğu komşusu 24 Şubat'ta Ukrayna'yı işgal ettikten sonra, Finlandiya'nın siyasi görüşü ve kamuoyu, Rus saldırganlığına karşı caydırıcı bir unsur olarak üyelik lehine çarpıcı bir şekilde değişti. Finlandiya ve İsveç uzun süredi NATO ile işbirliği yapıyor ve ittifaka hızla katılmaları bekleniyor.

Finlandiya'nın Perşembe günü açıklanan NATO üyeliğine başvurma planı ve İsveç'in de muhtemelen bunu takip etmesi, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in engellemeyi amaçladığı Batı askeri ittifakının genişlemesini beraberinde getirecek.

Türkiye, Finlandiya ile genellikle iyi ilişkiler sürdürürken, İskandinav ülkesinin PKK'nın Suriye kolu YPG'ye verdiği destek nedeniyle İsveç ile bazı anlaşmazlıklar yaşarken, Türkiye'nin Suriye'nin kuzeyinde terör örgütüne yönelik sınır ötesi operasyonlarına karşı çıkıyor.

Türkiye geleneksel olarak NATO'nun daha fazla genişlemeye yönelik açık kapı politikasını desteklemiştir. Ancak Ankara, Ukrayna krizinde tarafsız konumunu korumuş ve savaşan her iki tarafla iletişim kanallarını açık tutarak ara bulucu rolü üstlenmiştir.

Çatışmanın başlangıcından bu yana Ankara, Ukrayna'nın toprak bütünlüğü ve egemenliğine verdiği desteğin altını çizerek iki taraf arasında ara buluculuk yapmayı ve barış görüşmelerine ev sahipliği yapmayı teklif etti. Ankara, Moskova'yı izole etmek için tasarlanmış uluslararası yaptırımlara karşı çıkarken, bazı Rus gemilerinin geçişini engellemek için boğazlarını da kapattı.