Türkiye, İran Medyasının Türk Barajını Suçladığı İddialarını Reddetti!

Türkiye, İran Medyasının Türk Barajını Suçladığı İddialarını Reddetti!

Dış İşleri Bakanlığı Sözcüsü Tanju Bilgiç, "Türkiye'deki barajların bölgemizde kum ve toz fırtınalarına neden olduğu iddiaları bilimsel olmaktan...

Dış İşleri Bakanlığı Sözcüsü Tanju Bilgiç, "Türkiye'deki barajların bölgemizde kum ve toz fırtınalarına neden olduğu iddiaları bilimsel olmaktan çok uzak." dedi.

Türk yetkili, Afrika ve Ortadoğu'dan esen çöl tozunun bölgede kum ve toz fırtınalarına neden olduğunu söyledi.

Kum ve toz fırtınalarının evrensel olarak büyük ölçüde doğa olayı olarak kabul edildiğini öne süren Bilgiç, Türkiye ve İran'ı etkileyen fırtınaların ana nedeninin Afrika ve Ortadoğu'dan esen çöl tozları olduğunu söyledi.

"İklim değişikliğinin tetiklediği toprak tahribatı, ormansızlaşma, çölleşme ve kuraklık da bu fırtınaları arttırıyor." dedi.

Yetkili, kum ve toz fırtınalarını önlemek ve olumsuz etkilerini azaltmak için su ve toprak kaynaklarının sürdürülebilir kullanımı için her ülkenin üzerine düşeni yapması ve harekete geçmesi gerektiğini vurguladı.

Tahran bu tür sorunlar için Türkiye'yi suçlarsa bu sorunların gerçekçi bir şekilde çözülemeyeceğini belirtti.

Ankara'nın suyla ilgili konulara tamamen insani bir perspektiften baktığının altını çizen Bilgiç, sınır aşan suların kıyıdaş ülkeler arasındaki çatışmadan ziyade işbirliğinin bir unsuru olduğuna inanıyor.

Türkiye'nin bu konuda İran ile her türlü akılcı ve bilimsel işbirliğine açık olduğunu sözlerine ekledi.