Türkiye, Yunanistan'ın Asılsız Pontusçu İddialarını Reddetti!

Türkiye, Yunanistan'ın Asılsız Pontusçu İddialarını Reddetti!

Türkiye, Yunanistan makamlarının yıl dönümü bahanesiyle yaptığı sanrısal, asılsız Pontusçu iddiaları kınadı. Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan...

Türkiye, Yunanistan makamlarının yıl dönümü bahanesiyle yaptığı sanrısal, asılsız Pontusçu iddiaları kınadı. Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, "Yunan makamlarının tarihi çarpıtma yönündeki akıl dışı hareketlerini sürdürmeleri çok üzücü. Türkiye karşıtı lobilerin bu taraflı iddiaları üçüncü kesim ülkelerde gündeme getirerek kamuoyunu aldatma çabalarını da kınıyoruz." denildi.

Yunanların açıklamalarının tarihi tamamen çarpıttığını belirten bakanlık, tarihten düşmanlık çıkarmaya çalışma çabalarının barış ve istikrara hizmet etmeyeceğini de sözlerine ekledi.

"Gerçeklerle çelişen tarihi rivayetlere dayanmak yerine, Yunanistan'ın Lozan Barış Antlaşması ile tesis edilen ve Müttefik Kuvvetler Soruşturma Komisyonu'nun raporunda da yer aldığı gibi, Anadolu'yu işgal girişimi sırasında işlediği suçlarla ilgili gerçeklerle yüzleşmesi daha mantıklı olacaktır." ifadelerine yer verildi.

Yunanistan İşlediği Suçları Düşünsün

Bu tür iddialarda bulunanların 1821 Trablus katliamı da dahil olmak üzere diğer dini ve etnik gruplara karşı işlenen acımasız suçları ve mezalimleri hatırlamalarının yerinde olacağı belirtildi.

Açıklamada, "Yunanları gerçekleri çarpıtmaya çalışmak yerine işbirliği temelinde barış, istikrar ve müreffeh bir gelecek için birlikte çalışmaya davet ediyoruz." denildi.