Türkiye’de 38 Bin Hazine Arazisi Satılacak

Türkiye’de 38 Bin Hazine Arazisi Satılacak

AK Partili milletvekilleri tarafından verilen yasa teklifine göre Türkiye’de 38 bin hazine arazisinin satılması planlanıyor. Türkiye Büyük Millet Meclisi...

AK Partili milletvekilleri tarafından verilen yasa teklifine göre Türkiye’de 38 bin hazine arazisinin satılması planlanıyor. Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) en hareketli dönemlerinden birsini yaşıyor. Farklı düzenlemeler ve torba yasaların görüşüldüğü meclise yeni bir teklif daha getirildi. AK Partili vekiller tarafından hazırlanan yeni tasarıda 38 bin hazine arazisinin satılması planlanıyor. Satışın kişilere ya da kurumlara yapılabileceği belirtilirken satılacak arazilerin 20 bininin satılabilir nitelikte olduğu ifade edildi.

Başta 5 Bin Hazine Arazisi Satılacak

Satışlarda ilk etapta 5 bin arazi satışa çıkarılacak. 5 bin arazi satışında toplam 625 milyon liralık bir gelir elde edilmesi planlanıyor. Ancak bu satıştan hazineye katkısı 156 milyon lira olacak. Satışı yapılacak 2 bin 400 konut da listeye eklendi. 100 taşınmazın satılacağı ilk etapta, 500 milyon liralık bir gelir elde edilmesi planlanıyor. Bu satış sonrasında hazineye ise 125 milyon liralık bir giriş sağlanacak. Türkiye genelindeki devlete ait arazilerin elden çıkarılacak olması, Türkiye’de muhalefetin tepkisini çekti. Satışların seçime yönelik hazırlık olduğu düşünülüyor.