Türkiye’de Ucuz Et Satışları Başladı!

Türkiye’de Ucuz Et Satışları Başladı!

Tarım ve orman Bakanı Vahit Kirişçi yaptığı yeni açıklamalar ile ucuz et satışına başlandığını söyledi. Türkiye'de Ramazan ayına girilmeden...

Tarım ve orman Bakanı Vahit Kirişçi yaptığı yeni açıklamalar ile ucuz et satışına başlandığını söyledi. Türkiye'de Ramazan ayına girilmeden önce et fiyatlarındaki yapılan zam, büyük bir tepki çekmişti. Ramazan ayını daha rahat bir şekilde geçirmek isteyen milyonlarca vatandaş, artan maliyetler nedeniyle yeni bir düzenleme beklentisi içerisine girerken Tarım Ve Orman Bakanı Vahit Kirişçi güncel durumlara yönelik bir değerlendirme yaptı. TRT Haber'in özel yayınına katılarak merak edilenler hakkında soruları yanıtlayan Bakan, Ramazan boyunca vatandaşların ucuz et temin edebilmesi adına yeni bir düzenlemeye gidildiğini söyledi.

Ucuz Et Satışı Başladı

Vahit Kirişci, "Ramazan ayı boyunca vatandaşlarımız ucuz et yesin diye mevcut market ortalamalarının yüzde 15-20 altında Et ve Süt Kurumunun (ESK) 18 satış mağazasında ve Tarım Kredi Kooperatif Marketlerinin 150'sinde ucuz et satışı bugün itibarıyla başladı." dedi. Türkiye'de özellikle son dönemlerde artan ihracat ithalat faaliyetlerine de değinen Bakan, Türkiye'de üretiminin yapıldığını ancak savaş dönemini nedeniyle ithalat ve ihracat alanlarında sorunlar yaşandığını söyledi. Türkiye'de hiçbir şekilde üretimin yapılmadığını söylemenin doğru olmadığını ve haksızlık olacağını belirten Bakan Kirişçi, Türkiye'deki üreticilerin etkin bir şekilde üretimlerini sürdürdüğünü ve yaz ayları döneminde de faaliyetlerin devam edeceğini belirtti. Bakan Kirişci, "Normal hayata dönerken Karadeniz'in kuzeyinde iki komşu ülke arasında savaş hali oluştu. Bu savaşın global etkisiyle yeniden herkes sarsıldı. Gerek Türkiye'nin gerekse dünya ülkelerinin tedarikindeki iki ülke savaş ortamında tedarikte ikinci kriz yaşanmış oldu. Türkiye kendi doğal varlıkları, tarımsal üretimle ilgili kapasitesi itibarıyla ve devlet olarak bu tür dönemlerde kriz yönetme kabiliyeti var. Bizim yerinde, zamanında, dozunda aldığımız tedbirlerimiz oldu. Bunlar sayesinde sorun yaşanmadı." diyerek sözlerini noktaladı.