Türkiye'deki Suriyeli Mülteciler Ülkelerine Gönüllü Olarak Dönüyor!

Türkiye'deki Suriyeli Mülteciler Ülkelerine Gönüllü Olarak Dönüyor!

2016'daki Fırat Kalkanı Harekatından bu yana yaklaşık 500.000 Suriyeli ülkelerine geri döndü. Türkiye'de geçici koruma altında kalan Suriyeliler de evlerine...

2016'daki Fırat Kalkanı Harekatından bu yana yaklaşık 500.000 Suriyeli ülkelerine geri döndü. Türkiye'de geçici koruma altında kalan Suriyeliler de evlerine geri gönderiliyor.

Türkiye'nin barışı sağlama çabaları sonuç verdi. Güvenli bölgelerin oluşturulması ve sürdürülebilir kamu hizmetlerinin sağlanması Suriyelilerin ülkelerine geri dönmesini mümkün kıldı.

Bölgedeki 1 milyon Suriyelinin geri dönüşünü sağlamak için de çeşitli projeler devam ediyor. Kilis Önpınar, Şanlıurfa Akçakale ve Gaziantep Karkamış gümrük kapılarındaki gönüllü geri dönüş merkezine gelerek geri dönüş talebi formlarını doldurarak geçişleri sağlanıyor.

Otobüslere binerek Suriye'ye geri dönenler yakınları tarafından karşılandılar. Kameralara konuşan Suriyeli öğretmen Muhammed El Abdullah, Suriye'deki çocuklara ders vermeye devam edeceğini söyledi.

Suriyeli Abdurrezzak Dağa da ülkesine dönmekten duyduğu mutluluğu dile getirdi. "Yaklaşık iki buçuk yıl önce savaş nedeniyle ülkemi terk ettim. Şimdi Tel Abyad'da yaşayabiliyoruz. Türkiye'ye teşekkür ederim, Allah oradaki herkesten razı olsun."

Suriye, Beşar Esad rejiminin demokrasi yanlısı protestoları beklenmedik bir şekilde sertçe bastırılmaya başlandı, 2011 yılından beri bir iç savaşın içinde. BM'nin resmi rakamlarına göre, çatışmalarda 350.000'den fazla insan hayatını kaybetti, ancak insan hakları grupları ölü sayısının 500.000 - 600.000 kadar olduğunu tahmin ediyor.

AB'ye göre 14 milyondan fazla kişi evlerini terk etti. Mülteci olmaya zorlandı.