Yeni Somali Cumhurbaşkanı Mohamud, Türkiye'nin Verdiği Desteğe Selam Verdi!

Yeni Somali Cumhurbaşkanı Mohamud, Türkiye'nin Verdiği Desteğe Selam Verdi!

Yeni seçilen Somali Cumhurbaşkanı Hassan Sheikh Mohamud, Türkiye'nin verdiği desteğin halkın kalbine ve zihinlerine dokunduğunu söyledi. Mohamud, muhabirlere...

Yeni seçilen Somali Cumhurbaşkanı Hassan Sheikh Mohamud, Türkiye'nin verdiği desteğin halkın kalbine ve zihinlerine dokunduğunu söyledi. Mohamud, muhabirlere yaptığı açıklamada, "Bu destek oldukça somut bir şekilde görünüyor." dedi.

Ülkede ikinci kez cumhurbaşkanı seçilen ilk kişi olan Mohamud, yeni dönemde güvenliği ön planda tutacağını söyleyerek açıklamalarına devam etti.

Mohamud, Türkiye'nin Afrika Boynuzu'nun güvenlik güçlerine üst düzey eğitim verdiğini söyledi. Türkiye, Somali'de eğitim vererek, öğrendiklerini uygulamaları için gereken tüm araçları sağlıyor bu sayede çok yetkin güvenlik görevlileri yetiştiriyoruz açıklamasında bulundu.

Somali'deki En Problemli Konu Güvenlik

Mohamud, iç savaşın ardından kurulan İslam Mahkemeleri Birliği'nin dağılmasıyla ortaya çıkan terör örgütü Eş-Şebab ile mücadelenin devam edeceğini söyledi.

Mohamud, halkın refahı için atılan tüm adımlara rağmen Somali'nin bu alanda umduğu başarıya ulaşamadığını söyledi. "Geçmişte yapılan hataları tekrarlamak istemiyoruz, güvenlik sorunu diğer alanlardaki yetersizliklerimizden kaynaklanıyor." dedi.

Yeni seçilen 66 yaşındaki cumhurbaşkanı, siyasi uzlaşmanın öneminin altını çizdi. Güvenlikten sonra en önemli konuların siyasi istikrar ve demokratik bir devlet inşa etmek olduğunu söyledi.

Türk Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, Pazar günü yapılan cumhurbaşkanlığı seçimlerinin başarıyla tamamlandığını görmenin memnuniyet verici olduğu belirtildi. "Ekselansları Hasan Şeyh Mohamud'u tebrik ediyor ve görev süresi boyunca kendisine başarılar diliyoruz." denildi.