İkinci El Araçlarda KDV, Fiyatları Artırdı

İkinci El Araçlarda KDV, Fiyatları Artırdı

İkinci el araçları ile ilgili yapılan yeni açıklamalar da 200 bin ile 300 bin kilometre arasındaki araçların fiyatlarında KDV düzenlemesi ile artış...

İkinci el araçları ile ilgili yapılan yeni açıklamalar da 200 bin ile 300 bin kilometre arasındaki araçların fiyatlarında KDV düzenlemesi ile artış olduğu belirtildi.

Arabam.com Pazarlama Genel Müdür Yardımcısı Naim Çetintürk Sözcü’nün özel haberi ile ilgili Sektörel değerlendirmelerde bulundu. KDV düzenlemesinin getirilmesinin ardından İkinci araç fiyatlarında ciddi bir Yükseliş yaşanmaya başladığını söyleyen Pazarlama Genel Müdür Yardımcısı, mart ayı sonrasında satışlarda %33 oranında bir geri çekilmenin yaşandığını söyledi. 2022 yılının ilk çeyreğindeki ikinci el satışlarda düşüş görülürken, düşüş yüzde 25 seviyelerinde kaldı.

Araç sahiplerinin aynı fiyata benzer bir araç alamayacağını düşünmesi nedeniyle araçlarını satma konusunda tedirginlik yaşadığını da söyleyen uzmanlar; çekimser kalmanın fiyatları doğrudan yukarı yönlü çektiğini ifade etti. Fiyatların artması nedeniyle tüketicilerin kriterlerinde de değişiklikler görüldü.

İkinci El Araçlarda Kilometre Şartı Kalktı

Otomotiv Distribütörleri Derneği (ODD) Başkanı Ali Haydar Bozkurt tarafından yapılan diğer bir değerlendirmede ise tüketicilerin yeni bir araç alımı sırasında kilometre konusunda artık daha esnek davranmaya başladığı ve 300 bin kilometrelik yorgun araçlara dahi yoğun bir talebin görülmeye başlandığı ifade edildi.

Mevcut araç gruplarındaki satış hareketliliğine dikkat çeken Başkan Bozkurt hem alıcı hem de satıcıların daha uygun fiyatlar olması nedeniyle bu segmente yöneldiğini söyledi.