İnsan Akciğerinde İlk Kez Mikroplastiğe Rastlandı

İnsan Akciğerinde İlk Kez Mikroplastiğe Rastlandı

Plastiklerin insan vücudunda tespit edilmesi ile bir ilk yaşandı. Bugüne kadarki süreçte insan vücudunda bulunmayan mikroplastikler akciğerde görüldü. Çevre...

Plastiklerin insan vücudunda tespit edilmesi ile bir ilk yaşandı. Bugüne kadarki süreçte insan vücudunda bulunmayan mikroplastikler akciğerde görüldü. Çevre için en büyük kirleticiler arasında bulunan plastikler, insan yaşamını daha fazla tehdit etmeye başladı. Konu ile ilgili gerçekleştirilen yeni bir araştırmada, insan akciğerlerinde mikroplastikler gözlendi. İngiltere'deki bir üniversite tarafından başlatılan araştırmalarda, bugüne kadar insan vücudunda ve ciğerlerinde tespit edilmeyen mikroplastiklerin tespit edilmesi, yeni bir sağlık sorununun ortaya çıkabileceğini gösterdi.

İngiltere’den Dikkat Çeken Araştırma

İngiltere’deki araştırmalarda 13 hasta üzerinde incelemeler yapıldı. Hastalar için yapılan testlerin ardından akciğerlerden doku örnekleri alındı. Doku örnekleri üzerinde yapılan araştırmalarda ise insan sağlığı için çok tehlikeli olarak kabul edilen 39 farklı mikroplastik partikül görüldü. Plastik ambalaj ve plastik şişelerde kullanılan polipropilen türü plastiklerin tespit edilmesi, insanların büyük bir bölümünde de benzer tehditlerin olabileceğini net olarak ortaya koydu.