Kinder Sonrasında Salmonella Tehlikesi Ispanakta

Kinder Sonrasında Salmonella Tehlikesi Ispanakta

Ferrero Grubu tarafından üretimi yapılan Kinder sürpriz yumurtalarda tespit edilen Salmonella tehlikesi şimdi ise ıspanaklarda tespit edildi. Marketlerde...

Ferrero Grubu tarafından üretimi yapılan Kinder sürpriz yumurtalarda tespit edilen Salmonella tehlikesi şimdi ise ıspanaklarda tespit edildi.

Marketlerde hazır gıda olarak dondurulmuş şekilde satılan ıspanak ürünlerinde Salmonella tehlikesinin olduğu belirtildi. Avustralya'da ortaya çıkan bu tehlike sonrası tüm dünya genelinde dondurulmuş ıspanak ürünlerine karşı dikkat edilmesi gerektiği belirtilirken, tüketmeyin uyarıları yapılmaya başlandı.

Salmonella Tehlikesi Yayılıyor!

Geçtiğimiz haftalarda Ferrero Grubu tarafından üretilen Kinder sürpriz yumurtalarda tespit edildikten sonra acil kodu ile tüm ürünler toplanmaya başlanmış ve tüketilmemesi istenmişti. Ardından pek çok farklı ürün grubunda da tespit edilen Salmonella için yeni gelişmeler Avustralya'da yaşandı.

Ülkenin en büyük zincir marketlerin den birisi Coles, yaptığı son dakika uyarısı ile paketli ıspanakların alınmaması gerektiğini ve yapılan testlerde Salmonella tespit edildiğini duyurdu. 4 Nisan sonrasındaki ürünleri kapsayan mevcut tehlike için şu anda tüm market zincirlerinde testler başlatıldı.

Müşterilerin almış olduğu ürünleri iade ederek paralarını geri alabileceği belirtilirken, şimdi gözler uluslararası kuruluşlara çevrildi. Çok fazla ürün grubunda arka arkaya görülmeye başlanması ile birlikte Salmonella için ciddi bir riskin ortaya çıktığı görülürken, konu ile ilgili nasıl bir önlem alınacağı ise tüketiciler tarafından merak edilmeye başlandı.