Fenerbahçe'ye UEFA'dan Müjdeli Haber Geldi

Fenerbahçe'ye UEFA'dan Müjdeli Haber Geldi

UEFA tarafından yeni bir sistem için resmi açıklama yapıldı. Yeni dönemde kulüpler gelirlerinin yüzde 90’ınını kullanabilecek. UEFA, Finansal Fair...

UEFA tarafından yeni bir sistem için resmi açıklama yapıldı. Yeni dönemde kulüpler gelirlerinin yüzde 90’ınını kullanabilecek. UEFA, Finansal Fair Play nedeniyle pek çok kulübe ceza vermek durumunda kalırken Fenerbahçe de bu yıl FFP şartlarını yerine getirememişti. Bu nedenle ceza alma riskiyle karşı karşıya kalan Fenerbahçe’ye UEFA’dan müjdeli haber geldi. UEFA,  Finansal Kontrol Sistemi üzerinde çalışmaların başladığını ve yeni sisteme geçiş yapılacağını söyledi. Yeni sistemde kulüplerin gelirlerinin yüzde 90’ınını kullanması mümkün olacak.

Fenerbahçe FFP Şartından Kurtuluyor

FFP’nin iptal edilecek olması nedeniyle Fenerbahçe olası cezalardan da kurtulmuş oldu. Yeni sezonda transfer yapabilecek olan Fenerbahçe böylece elini de güçlendirecek. Yeni sistemde ilk başta gelirlere göre bir bütçe belirlemesi yapılacak. İlk aşamada gelirin yüzde 90’ınını harcayabilecek olan kulüpler, ilerleyen yıllarda gelirin yüzde 70’ini harcayacak. Bu sistemde ise cezalar lig düşürme olacak. Kurallara uymayan ve Şampiyonlar Ligi’ne katılmaya hak kazanan kulüpler ceza alması halinde Avrupa Ligi’nde mücadele edecek.