Android TV OS için büyük başarı: 10 bin uygulama!

Android TV OS için büyük başarı: 10 bin uygulama!

Son yıllarda akıllı televizyon pazarına ciddi ölçüde ağırlık gösteren Google, geliştirici konferansı I/O etkinliğinde önemli veriler paylaştı. Organizasyonun...

Son yıllarda akıllı televizyon pazarına ciddi ölçüde ağırlık gösteren Google, geliştirici konferansı I/O etkinliğinde önemli veriler paylaştı. Organizasyonun ikinci gününde şirket, Android TV OS adlı Smart TV işletim sisteminin artık 10 binden fazla uygulamaya sahip olduğunu açıkladı.

Android TV OS, 10 bin eşiğini aştı

Akıllı televizyonlar için geliştirilen Android TV OS işletim sistemi Google TV, Android TV ve Pay TV gibi platformları destekliyor. 2020 yılında 7 bin uygulamaya sahip olan yazılım iki yılda büyük ilerleme kaydetti. Henüz iki yıl dolmadan, 3 binden fazla uygulama daha hizmete eklendi. Şu anda Play Store'da büyük ekranlar için tasarlanan 10 binden fazla uygulama Google'ın yazılımına destek veriyor. Android TV OS Elbette ki Android TV OS yazılımında bulunan tüm uygulamalar, büyük ve herkesin aşina olduğu aplikasyonlardan oluşmuyor. Tam aksine çoğunlukla niş kullanım alanlarına hitap eden servisler platformda yer alıyor. Öte yandan çok sayıda bölgesel dijital platform da bu mecrada kendine yer buluyor. Örnek vermek gerekirse BluTV, PuhuTV, Exxen ve Gain gibi tüm yerel streaming ağları bu işletim sistemi için ayrı bir uygulamaya sahip.

110 milyondan fazla kullanıcıya sahip

Google'ın I/O 2022'de açıkladığı bir başka önemli veri ise Android TV OS yazılımının güncel kullanıcı sayısı oldu. Şirket şu anda 110 milyondan fazla aktif profilin olduğunu bildirdi. Öte yandan bu işletim sistemi TCL ve Hisense de dahil olmak üzere dünyanın en büyük on akıllı televizyon markasından yedisi tarafından tercih ediliyor.