Elon Musk'a Twitter Davası

Elon Musk'a Twitter Davası

Geçtiğimiz hafta Twitter hisselerini satın alan Elon Musk’a dava açıldı. Davanın gerekçesi ise satın alımın geç açıklanması oldu. Son dönemlerin...

Geçtiğimiz hafta Twitter hisselerini satın alan Elon Musk’a dava açıldı. Davanın gerekçesi ise satın alımın geç açıklanması oldu. Son dönemlerin gündemden düşmeyen isimlerinden birisi olan Elon Musk için dava açıldığı duyuruldu. Tesla ve SpaceX CEO’su olan ve dünyanın en zengin isimleri arasında yer alan Elon Musk, geçtiğimiz hafta sürpriz bir açıklama yapmıştı. Açıklamada Twitter hisselerinin bir bölümünün alındığı belirtilmişti. Ancak bu duyurunun geç yapılması, eski hisse sahiplerinin tepkisini çekti. Açıklamanın geç yapıldığını öne süren hisse sahipleri, Elon Musk’a karşı dava açtı.

Elon Musk’a New York’ta Dava Açıldı

Twitter'ın eski hissedarları bir araya gelerek şirketin yeni hisse sahibi olan Elon Musk’a karşı dava açtı. New York Eyalet Mahkemesi’ne yapılan şikayet ile birlikte başlayan dava sürecinde nasıl bir karara varılacağı merak ediliyor. Mahkemede hisse satın almalarının geç duyurulması ile birlikte hisse yükselişinin önlendiği ve bu nedenle de eski hissedarların zarara uğradığı öne sürüldü. İddialara göre 14 Mart 2022’de açıklanması gereken satın alma 4 Nisan’a kadar bilerek açıklanmadı. ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) düzenlemelerine göre ise hisse satın alımlarında yasal süre 10 gün. Görülecek davada, mevcut düzenleme ve yasalara aykırı bir durum tespit edilirse, Elon Musk’a cezai işlem uygulanacak.