SpaceX'in Starlink Uydu İnterneti Artık 32 Ülkede Kullanılabilir Durumda!

SpaceX'in Starlink Uydu İnterneti Artık 32 Ülkede Kullanılabilir Durumda!

Elon Musk'a ait SpaceX şirketi tweet atarak, Starlink'in internet hizmeti şu anda dünya çapında 32 ülkede kullanılabilir durumda olduğunu söyledi. Avustralya,...

Elon Musk'a ait SpaceX şirketi tweet atarak, Starlink'in internet hizmeti şu anda dünya çapında 32 ülkede kullanılabilir durumda olduğunu söyledi.

Avustralya, Brezilya, Şili, ABD, Kanada ve Avrupa'nın çoğu bölgesi de dahil olmak üzere Starlink haritasında "kullanılabilir" olarak işaretlenen ülke ve bölgeler, ilgili ekipmanlarını temin ederek internet hizmetinden faydalanabilir.

Starlink, geçen yıl duyuruldu ve istikrarlı bir şekilde genişleyerek büyüdü. Eylül 2021 itibarıyla 12 ülkede ve geçtiğimiz Şubat ayında 25 ülkede kullanılabilir duruma gelmişti.

https://twitter.com/SpaceX/status/1524911035118825472

Starlink haritasını tanımlamak gerekirse, kullanılabilir (açık mavi) olanlar, beklenenler (düz mavi), çok yakında (koyu mavi) olanlar şeklinde tanımlanabilir.

İlgili ekipmanların fiyatı son zamanlarda epey yükseldi, şimdi rezervasyonunuzu yaparsanız 549 dolara satın alabilirsiniz. Kutunun içinde bir uydu anteni çanağı, bir stand, bir güç kaynağı ve bir Wi-Fi yönlendirici var.

İnternet hizmetinin aylık ücreti ise 99 dolardan 110 dolara yükseldi. Kullanıcılar artık taşınabilir bir şekilde de kullanımlarını gerçekleştirebiliyorlar, yani seyahat ederken kiti yanınızda bulundurursanız interneti kullanabilirsiniz, yalnız bunun için 25 dolar ek ücret vermek zorundasınız.

İnternet hızlarından söz etmek gerekirse ABD'de 104.97 Mbps İndirme ve 12.04 Mbps Yükleme hızı sunuluyor. Şirket, daha fazla uydu ve istasyon ekledikçe hızların artacağını söylüyor. Gecikme ise 40 milisaniye olarak ölçülmüş.

Tabii Starlink hep tartışma konusu oldu. Gökbilimciler, takımyıldızlardaki binlerce uydunun teleskop gözlemlerine müdahale ettiğini ve bundan şikayetçi olduklarını belirttiler. Ayrıca şirket yakın zamanda jeomanyetik bir fırtına yüzünden 40 uydusunu kaybetti. Fransa'da faaliyet gösterme lisansı ise ülkenin bir kurumu olan ARCEP tarafından geçici olarak iptal edildi. Neler olacağına dair bir bilgi yok.