Microsoft'tan Windows 11 kullanıcılarına uyarı: Hemen silin!

Microsoft'tan Windows 11 kullanıcılarına uyarı: Hemen silin!

Teknoloji devi Microsoft, geçtiğimiz yılın Ekim ayında Windows 11 işletim sistemini piyasaya sürdü. Yenilikçi bir tasarım ile gelen bu yazılım, Windows...

Teknoloji devi Microsoft, geçtiğimiz yılın Ekim ayında Windows 11 işletim sistemini piyasaya sürdü. Yenilikçi bir tasarım ile gelen bu yazılım, Windows 10 cihazları için ücretsiz bir yükseltme seçeneğiyle geldi. Dolayısıyla sistem gereksinimlerini karşılayan birçok cihaz yükseltmeden yararlandı. Fakat şirket, son güncellemeyi alan kullanıcılara kritik bir uyarıda bulundu!

Microsoft hatalı güncellemeyi silmenizi öneriyor

Son Windows 11 güncellemesini yükleyen bazı kullanıcılar çeşitli hatalarla karşılaşmaya başladı. Şirket, sistem uygulamalarının başlatılmasıyla ilgili devam eden bir sorun nedeniyle kullanıcılarına W11'in KB5012643 numaralı güncellemeyi sistemlerinden kaldırmalarını önerdi. Yaklaşık bir haftadır devam eden bu hatanın giderek yaygınlaştığı anlaşılırken, kullanıcılardan gelen geri bildirimlere göre cihazda çökme problemleri görülmeye başlandı. Öte yandan bazı kişiler, sistem programlarının hiçbir şekilde açılmadığını da kaydetti. Kullanıcıların paylaştığı raporlar doğrultusunda çökme sorunlarıyla karşılaşan Windows 11 programlarından bazıları ShareX, KeePass, Discord, Microsoft Teams ve Visual Studio olarak açıklandı. Fakat henüz Microsoft'un bu hataya ilişkin resmi bir düzeltmesi bulunmuyor. Bunun yerine şirket, geçici bir çözüm olarak son güncellemeyi cihazlarından silmelerini talep ediyor. Windows 11 KB5012643 Birçok kullanıcının yaşadığı sıkıntılara rağmen Windows 11 KB5012643 güncellemesi yine de birtakım önemli güvenlik önlemleri içeriyor. Dolayısıyla söz konusu hatalardan herhangi biriyle karşılaşmadıysanız, güncellemeyi cihazınızdan kaldırmak yerine Microsoft'un resmi düzeltmesinin yayınlanmasını bekleyebilirsiniz.

Windows 11 KB5012643 güncellemesi nasıl kaldırılır?

Güncellemeyi cihazınızdan kaldırmak için öncelikle Başlat menüsünü açmanız gerekiyor. Akabinde Windows Update Ayarları yazısına tıklayın. Windows Update ve ardından Güncelleme Geçmişini Görüntüle ekranına gelin. Güncellemeyi Kaldır seçeneğini işaretledikten sonra KB5012643'ü onaylayın ve güncellemeyi cihazınızdan silin.